Zegarek towarzyszy sporej ilości ludzi przez całe życie, czasami uważają go za rzecz, którą zawsze mają przy sobie. W codziennym porannym rytualne ważnym punktem jest jego założenie. Inni decydują się na założenie zegarka traktując go jako formę ozdoby. Jednak bez względu na to w jakim celu go zakładamy i jak często jest to element niezwykle istotny dla naszego wyglądu, samopoczucia oraz pozwala na wyrażenie siebie. Wiedząc o tym przed wyborem idealnego dla nas zegarka warto jest zapoznać się z jego budową.
Jak zbudowany jest zegarek? - krótki rys historyczny
Zegarki pojawiły się już w 1000 roku jednak były to zegary wieżowe. Dopiero w XVI wieku stworzony został pierwszy zegarek kieszonkowy. Był on popularny, aż do I wojny światowej kiedy to wynaleziony został pierwszy zegarek na rękę. Jak możemy się domyślać pierwszy zegarek powstał oczywiście w Szwajcarii. Zegarek na rękę był o wiele bardziej popularny przez wynalezieniem telefonów komórkowych jednak obecnie jest także wyznacznikiem stylu i dobrego smaku. Warto więc wiedzieć jak zbudowany jest zegarek przez nas posiadany. Zegarki zarówno te obecnie produkowane jak i te sprzed 500 lat są zbudowane z podobnych części i posiadają to samo "serce" czyli mechanizm. Postaramy się w skrócie opowiedzieć o tym jak zbudowany jest zegarek jednak od tej strony, którą widzimy "gołym okiem".
Budowa zegarka - poznaj swój przyrząd jeszcze lepiej
Koperta zegarka to jeden z głównych elementów posiadanego przez nas przyrządu. Omawiając budowę zegarka należy więc zacząć właśnie od niej. To właśnie w kopercie schowane jest serce naszego zegarka czyli mechanizm. Jaki przybiera ona kształt? Najczęściej jest ona owalna lub okrągła. Jednak coraz częściej spotkać można się z tym, że ludzie decydują się na prostokątne lub kwadratowe koperty co czyni zegarek według nich jeszcze bardziej wyjątkowym. Wykonana jest ona z różnych materiałów. Czasami umożliwiają one podglądnięcie mechanizmu.
Kolejnym elementem jest oczywiście tarcza, która pokazuje funkcje zegarka. Przybierają one przeróżną formę i ich wygląd zależy tylko i wyłącznie od fantazji jej pomysłodawcy.
Wskazówki to również elementy, który nie ogranicza się tylko do jednego podstawowego wzornictwa. Nie każdy z nas wie, że pokrętło do ustawiania zegarka nazywa się koronką. Natomiast miejsce gdzie znajdują się dane producenta i nazwa modelu nosi nazwę dekla.
Widocznym "gołym okiem" jest również szkło zegarka, które w tańszych modelach zastępowane jest plastikiem. Zegarek umieszczany jest na ręce przy pomocy bransoletki lub paska, które pełnią rolę ozdobną.